Developed in conjunction with Ext-Joom.com

GN

Výstava Gustav Nosek – Muž ve stínu si klade za cíl připomenut návštěvníkům významnou osobnost českého loutkářství, která zůstala celý život upozaděna svým vlastním dílem.

Přestože loutky z dílny Gustava Noska dodnes znají a obdivují diváci nejen v Česku, ale i za hranicemi naší země, on sám prožil svůj život ve skromných, někdy až nuzných podmínkách. Přitom spoluvytvářel profil několika západočeských loutkových divadel od první světové války až po první léta normalizace, a to jako řezbář i jako loutkoherec.

Jeho nejslavnějším dílem je bezesporu Hurvínek, zásluhou kterého našel Spejbl konečně svého rovnocenného jevištního partnera. Loutka Hurvínka, díky Noskovu důvtipu obdařená řadou technických „fíglů“, je jedinečným dokladem jeho vynalézavého a citlivého přístupu k řezbě dřevěných herců. Důkladnost řemesla je u něho spjata i s mimořádnou tvůrčí aktivitou. Během svého života totiž dle vlastních slov zhotovil více než šest set loutek (připomeňme ještě alespoň Máničku a psa Žeryka), z nichž mnohé vybavil originálními pohybovými mechanismy.

Výstava Muž ve stínu představí zlomek Noskovy práce členěný dle jeho tvůrčích období. Návštěvník bude mít možnost seznámit se s výsledky jeho řezbářského umu z doby první světové války, první republiky a poté i s loutkami od doby poválečné do šedesátých let. Celá výstava je tematicky začleněna do té části stálé expozice, v níž jsou představeni Noskovi spolupracovníci, a vsazena tak do širšího umělecko-časového kontextu.

V souvislosti s výstavou Gustav Nosek – Muž ve stínu a festivalem Skupova Plzeň budou do Muzea loutek v Plzni zapůjčeny loutky Spejbla a Hurvínka z Moskvy. Původní loutková dvojice byla do Obrazcovova divadla v Moskvě věnována roku 1949 samotným Gustavem Noskem, který byl, stejně jako Josef Skupa, Obrazcovovým přítelem. Obrazcovovo divadlo tak získalo vzácný artefakt v podobě našich dvou nejslavnějších loutek. Ovšem situace se po rozsáhlém zkoumání dokumentů a fotografických materiálů stala podstatně zajímavější, když vyšlo najevo, že Spejbl byl v průběhu let vyměněn za jinou kopii.

Tím dostává zapůjčení Spejbla a Hurvínka z Moskvy úplně nový rozměr, protože v rámci této výstavy se nejen její autoři, ale také laická i odborná veřejnost pokusí dopátrat skutečnosti, kam se Spejbl z Moskvy vrátil a kde se v současnosti nachází. A který z mnoha Spejblů vlastně nyní z Moskvy do Plzně dorazí.

Na jaro 2018 připravilo Muzeum loutek v Plzni výstavu věnovanou jednomu z nejdéle působících loutkových divadel na plzeňské scéně – Loutkovému divadlu V Boudě. Výstava, jež mapuje devadesát let tohoto i za hranicemi známého souboru, je však zároveň pozvánkou na představení, která „Bouda“ pravidelně hraje ve skvrňanském M-Klubu, kam se přesunula z původně provizorní dřevěné boudy na Borech, v níž strávila přes čtyřicet let. Na letošní výstavě bude možno spatřit loutky, které ještě pamatují na prostory, jež daly tomuto divadlu jméno, a bavily celé generace diváků.

Novou výstavu můžete navštívit od 6. 4. do 28. 5. 2018.

kol1

Vážení příznivci dějepisu a Západočeského muzea v Plzni,

dovolte, abychom Vám představili nový zážitkový výukový program Ve škole před 100 lety.  Program umožní žákům propadnout se v čase o jedno století zpět, vzdát se všech vymožeností moderní doby a prožít vyučování v autentické historické třídě.  Program je určen žákům prvního stupně ZŠ a má dvě varianty - pro nižší a vyšší třídy. Během jedné vyučovací hodiny žáci krátce navštíví základní předměty obecné školy – psaní, čtení, počty a prvouku. Navíc si vyzkouší psaní křídou i perem a budou mít možnost osobně poznat, jakým způsobem, co a za jakých podmínek se učili jejich vrstevníci před 100 lety.

kol2

V současnosti program probíhá na statku Lüftnerka v ZOO Plzeň.

Od 20. listopadu otevírá Muzeum loutek v Plzni celosvětově první půjčovnu rodinných loutkových divadel!
Rodinné divadlo čítá sérii patnácti pohádkových postav, čtyři rozlišná prostředí a sadu rekvizit, které si může zapůjčit kdokoliv domů, a strávit tak příjemné odpoledne, či narozeninovou oslavu.

Nedílnou součástí půjčeného divadla budou také krátké scénáře loutkových her, které mohou sloužit jako inspirace pro hraní si s divadlem.

Divadlo bude možné zapůjčit po předchozí rezervaci přímo v Muzeu loutek na náměstí Republiky v Plzni, denně od 10:00 do 18:00, mimo pondělí. Doba zapůjčení je počítána po dnech. Cena za jeden den je 150 Kč. Vratná kauce činí 2 000 Kč.

Rádi vám zajistíme rezervaci loutkového divadla na emailu: Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!či na telefonu: 378 370 801

festival-muzejnich-noci-2017-inverzni

Tento pátek, 26. května, proběhne Plzeňská muzejní noc 2017, během které můžete navštívit i Muzeum loutek! V rámci tohoto festivalu uvidíte nejen naše stálé a nové expozice, ale také snímek Cirkus Hurvínek.

Tschechische Republik

Di - So : 10 - 18 Uhr

Erwachsene 60 CZK

Kinder 30 CZK

Familien 150 CZK

Patička

Copyright © 2014 Puppenmuseum in Pilsen – Eine Geschichte am Faden. Alle Rechte vorbehalten. Design © Ondřej Zámiš Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein!