Společná česko-slovenská nominace „Loutkářství na Slovensku a v Česku“ byla zapsána do Reprezentativního seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO na 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Addis Abebě (Etiopie).

Výbor UNESCO letos posuzoval 37 žádostí o zapsání do Reprezentativního seznamu, šest na Seznam nemateriálního kulturního dědictví v ohrožení a sedm do registru osvědčených postupů. 11. zasedání Mezivládního výboru pro zachování nehmotného kulturního dědictví v Addis Abebě se zúčastnilo přes 650 delegátů ze 120 zemí světa včetně 55 nevládních organizací.

Plzeň hraje v dějinách loutkářství významnou roli, narodil se tu Jiří Trnka a svůj talent a celoživotní vášeň zde objevil i Josef Skupa. Tradice v Plzni stále žije prostřednictvím Divadla Alfa a několika dalších souborů v čele s divadlem V Boudě. Více o loutkářství v našem regionu se můžete dozvědět v Muzeu loutek v Plzni na náměstí, kde je otevřeno denně mimo pondělí.