Na jaro 2018 připravilo Muzeum loutek v Plzni výstavu věnovanou jednomu z nejdéle působících loutkových divadel na plzeňské scéně – Loutkovému divadlu V Boudě. Výstava, jež mapuje devadesát let tohoto i za hranicemi známého souboru, je však zároveň pozvánkou na představení, která „Bouda“ pravidelně hraje ve skvrňanském M-Klubu, kam se přesunula z původně provizorní dřevěné boudy na Borech, v níž strávila přes čtyřicet let. Na letošní výstavě bude možno spatřit loutky, které ještě pamatují na prostory, jež daly tomuto divadlu jméno, a bavily celé generace diváků.

Novou výstavu můžete navštívit od 6. 4. do 28. 5. 2018.

Od 20. listopadu otevírá Muzeum loutek v Plzni celosvětově první půjčovnu rodinných loutkových divadel!
Rodinné divadlo čítá sérii patnácti pohádkových postav, čtyři rozlišná prostředí a sadu rekvizit, které si může zapůjčit kdokoliv domů, a strávit tak příjemné odpoledne, či narozeninovou oslavu.

Nedílnou součástí půjčeného divadla budou také krátké scénáře loutkových her, které mohou sloužit jako inspirace pro hraní si s divadlem.

Divadlo bude možné zapůjčit po předchozí rezervaci přímo v Muzeu loutek na náměstí Republiky v Plzni, denně od 10:00 do 18:00, mimo pondělí. Doba zapůjčení je počítána po dnech. Cena za jeden den je 150 Kč. Vratná kauce činí 2 000 Kč.

Rádi vám zajistíme rezervaci loutkového divadla na emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.či na telefonu: 378 370 801

festival-muzejnich-noci-2017-inverzni

Tento pátek, 26. května, proběhne Plzeňská muzejní noc 2017, během které můžete navštívit i Muzeum loutek! V rámci tohoto festivalu uvidíte nejen naše stálé a nové expozice, ale také snímek Cirkus Hurvínek.

kol1

Vážení příznivci dějepisu a Západočeského muzea v Plzni,

dovolte, abychom Vám představili nový zážitkový výukový program Ve škole před 100 lety.  Program umožní žákům propadnout se v čase o jedno století zpět, vzdát se všech vymožeností moderní doby a prožít vyučování v autentické historické třídě.  Program je určen žákům prvního stupně ZŠ a má dvě varianty - pro nižší a vyšší třídy. Během jedné vyučovací hodiny žáci krátce navštíví základní předměty obecné školy – psaní, čtení, počty a prvouku. Navíc si vyzkouší psaní křídou i perem a budou mít možnost osobně poznat, jakým způsobem, co a za jakých podmínek se učili jejich vrstevníci před 100 lety.

Pro veřejnost bude třída otevřena každé sobotní odpoledne do konce prázdnin.

kol2

Kde? Národopisné muzeum Plzeňska – dvorní trakt

Kdy? 26. 5. 2017 – 30. 11. 2017

– pro objednané skupiny - denně mimo pondělí 10 – 18 hod

- pro veřejnost – každou sobotu do 31. 8. 2017

od 13 do 18 hodin

Jak dlouho program trvá? cca 60 minut

Kolik to stojí? 20 Kč/ žák, pedagogický doprovod zdarma

Skupa plakat-A1-TISK-page-001

27. 4. 2017 - 31. 12. 2017

Výstava věnovaná osobnosti Josefa Skupy představuje návštěvníkům uměleckou cestu významného českého loutkoherce, který dokázal obhájit specifický divadelní druh nejen před dětskými diváky, ale taktéž před diváky dospělými. Tato nová expozice není však pouhou sondou do umělcova života. V rámci výstavy se návštěvník seznamuje s loutkami, jež pod vedením Josefa Skupy dokázaly v nesnadných dobách českého národa rozptýlit hutnou atmosféru všedních dní. Některé z nich dokonce ještě nikdy předtím vystaveny nebyly! V loňském roce totiž došlo k unikátnímu nálezu loutek, z nichž jsme se rozhodli část vystavit s minimálním zásahem restaurátorů. Jedná se například o sérii loutek, na nichž je možno pozorovat, do jakého stavu se mohou umělecké řezby dostat bez péče odborníků, a tyto zároveň porovnat s řezbami, jež rukama odborníků prošly.

Opomenut není ani jeden z největších darů, který Skupa od přírody obdržel, a tím byl jeho hlasový fond. Výstava je tak doplněna o audionahrávky a malý model divadla s několika krátkými texty Spejbla a Hurvínka, u něhož si zájemci mohou vyzkoušet Skupovu nelehkou práci s hlasem, tedy rychlé střídání basu a fistule. Zároveň tento malý model divadla slouží jako ideální průprava do finální části stálé expozice Muzea loutek, kde se již nachází velký divadelní sál, ve kterém je možné sehrát libovolné představení.

Pro tuto výstavu bude taktéž rozšířen průvodcovský program pro organizované skupiny, v němž se bude samozřejmě akcentovat osobnost tohoto všestranného umělce a také proměna doby, v níž Josef Skupa aktivně působil.