1) Hlavní vchod, Pokladna

4) Počátky plzeňského loutkářství

5) Dvůr, venkovní scéna

6) Skupa Café, Minigalerie

Muzeum loutek v Plzni těží z místní bohaté loutkoherecké tradice a  mapuje činnost loutkových divadel hrajících v Plzni a jejím nejbližším okolí. Expozice postupně představuje počátky loutkářství v Plzn od kočovných loutkoherců , přes Loutkové divadlo feriálních osad, Skupovo divadlo, produkce loutkových souborů z druhé poloviny 20. století až do současnosti..

Příběh loutek, který muzeum vypráví, začíná již na počátku 19.století.  V té době se Plzeňané mohli těšit z divadelních představení kočovných lidových loutkářů, kteří  projížděli s koňskými povozy opakovaně své oblíbené štace, takzvané „abštechry“. K nejstarším známým rodinám, které provozovaly kočovná divadla, patřili Kopečtí, Maiznerové, Dubští, Kočkové nebo Finkové.

Další část expozice  je věnována vývoji  plzeňského loutkářství na konci 19.století, kdy vedle působení řady spolků vzniklo první stálé loutkové divadlo. Škodovo divadlo je v expozici představeno unikátním oživeným modelem, který je zhotoven podle dochovaného negativu.

Mapa expozice

Mapa ke stažení ve formátu PDF zde

Copyright © 2014 Muzeum loutek Plzeň - Příběh na niti. Všechna práva vyhrazena. Design © Ondřej Zámiš webmaster